Димитър Бербатов — с прякор Бербо е роден на 30 януари 1981 г. в Благоевград. Има по-малък брат на име Асен Бербатов, който също е футболист. Майка му Маргарита е бивша хандбалистка, а баща му Иван е бивш футболист на Вихрен (Сандански)Пирин (Благоевград) и ПФК ЦСКА (София). Дядо му Димитър, на когото е наречен, е играл във ФК Струма.
В първи и втори клас Димитър Бербатов тренира лека атлетика и скок на дължина. Към футбола се насочва на 10 години и влиза в школата на Пирин, а през месец март 1998 година, на 17 години, преминава в школата на столичния гранд ЦСКА. През пролетта на 1999 година Бербатов подписва професионален договор с клуба и вече става част от мъжкия тим на ЦСКА.
Първото му училище 7 СОУ „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Негов съученик там е Иван Цветков, с когото са основни фигури във футболния отбор на училището. Цветков още на 14 години е привлечен в редиците на елитния холандски отбор СК Хееренвеен.
В училище най-трудният предмет за Бербатов е физиката. Завършва 81 СОУ „Виктор Юго“ в София с успех 4,80.Не отива на абитуриентския си бал, защото не познава новите си съученици. Почти не стъпва в казармата, дори не го остригват. Бербатов започва да учи английски, вдъхновен от филмовата трилогия „Кръстникът”. Извън футбола, той посочва като свои хобита рисуването и баскетбола.
Бербатов има връзка с Елена Щилянова. На 15 октомври 2009 г. се ражда първото им дете – дъщеря, която е кръстена Деа. На 19 ноември 2012 г. се ражда втората им дъщеря, която носи името Елиа.
Бербатов владее английскинемски и руски език.
Отбори

„ЦСКА“

.Байер Леверкузен
През месец юли 2000 година Бербатов подписва предварителен договор с немскияБайер Леверкузен за 4,5 години, който влиза в сила от 1 януари 2001 година, като трансферната сума е 3,3 милиона марки. Под ръководството на треньора Берти Фогтсбългаринът дебютира с екипа на „аспирините“ в Бундеслигата, когато записва 15 минути срещу Щутгарт. Първият му гол в официален мач на Байер пада през следващия сезон (2001/02), в мач срещу Борусия Дортмунд.
онтузия на Бърдарич, но не успява да помогне на своя тим.
Тотнъм
През пролетта на 2006 година Бербатов преминава в английския Тотнъм, където треньор е холандският специалист Мартин Йол, като трансферната сума, платена на Байер, е 15,7 милиона евро. Бербатов дебютира за „шпорите“ още в първия кръг на Висшата лига срещу Болтън, а във втория кръг вкарва и първия си гол в официален мач — при победата с 2:0 срещу „остриетата“ (Шефилд Юнайтед). В първия си сезон вАнглия българинът реализира 12 гола.

Манчестър Юнайтед

Димитър Бербатов в Манчестър Юнайтед
Тотнъм до последно не искат да пускат Бербатов и това става причина много хора да са песимисти за неговия трансфер на „Олд Трафорд“.
Минути преди затварянето на трансферния прозорец през месец септември 2008 г. Бербатов преминава в Манчестър Юнайтед за сумата от 30,75 млн. паунда (38,850 млн. евро), като по този начин става най-скъпият играч, купуван от Алекс Фъргюсън дотогава. Старши треньорът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън споделя, че Бербатов е един от най-добрите играчи в света.
От 1 септември 2008 г. Димитър Бербатов е играч на „червените дяволи“, след като подписва четиригодишен договор с новия си клуб. Трансферът на капитана на българския национален отбор е най-големият в историята на българския футбол . С трансферната сума, дадена за Бербатов, той влиза в топ 1 на света за най-скъпите играчи

Фулъм

Димитър Бербатов във Фулъм

2012–2013

Бербатов преминава във Фулъм срещу 5 млн. британски лири. Треньорът Мартин Йол го закупува за втори път след като го е купил през 2006 г. за Тотнъм.
На 30 август 2012 Димитър Бербатов подписа 2-годишен договор с отбора на Фулъм. Дебютира на 1 септември срещу Уест Хям Юнайтед и влиза като резерва през второто полувреме. На 15 септември започва за първи път като титуляр, и отбелязва два от трите гола при победата срещу „Уест Бромич“.На 27 октомври бележи третия гол за „Фулъм“ при равенството 3:3 срещу „Рединг“. На 10 ноември, Бербатов играе 90 минути срещу „Арсенал“, като се отличава с асистенция и два гола в завършилия 3:3 мач.
На 26 декември 2012 г. Бербатов отбелязва гол срещу „Саутхамптън“, след което получава жълт картон за решението си да свали фланелката си, под която носи тениска с надпис „запазете спокойствие и ми подавайте топката“.На 1 януари 2013, Димитър Бербатов бележи първият гол във Висшата лига за 2013 г. при важната победа на „Фулъм“ като гост срещу „Уест Бромич Албиън“.
На 30 януари 2013 г. на връх рождения си ден Бербатов отбелязва попадение за победата 3:1 срещу „Уест Хям“, което е негов осми гол за сезона. На 23 февруари отбелязва единствения гол при победата срещу „Стоук Сити“ и още един при равенството 2:2 срещу „Съндърланд“ на 2 март. В следващия мач на „Фулъм“, Бербатов отбелязва единствения гол за победата срещу „Тотнъм“. На 1 април, Бербатов отбелязва две попадения за домакинската победа с 3:2 срещу „Куинс Парк Рейнджърс“, като покачва сметката си на 13 попадения за сезона, а също така става първият играч на „Фулъм“ след Стед Малбранк, който отбелязва голове в четири последователни срещи. На 12 май Бербатов се разписва при загубата от „Ливърпул“ с 1:3, а в последния мач от сезона вкарва гол за по победата срещу „Суонзи“, като закръгля головата си сметка на 15 попадания.
Бербатов играе важна роля в клуба, а стилът на игра е основан на силните страни на Бербатов. Във „Фулъм“ Бербатов играе по-голяма роля при организирането на играта спрямо в „Манчестър Юнайтед“. Димитър Бербатов завършва първият си сезон във „Фулъм“ с 15 отбелязани попадения и получава признание за добрата си игра, като е избран за „Играч на Фулъм за сезон 2012/2013“.

Монако

На 31 януари 2014 година Димитър Бербатов преминава във френския Монако.Това се случва в последните минути на януарския трансферен прозорец, а българинът ще играе като заместник на контузения Радамел Фалкао.

2014

Дебюта си за френския тим прави на 9 януари 2014 г. в мач от първенството срещу отбора на „ПСЖ“, влизайки като резерва. Първият си гол за „Монако“ отбелязва в осминафинал от турнира за Купата на Франция, срещу отбора на „Ница“. Бербатов вкарва в 115-ата минута от срещата, а голът е решаващ за класиране на отбора му в следващия кръг. За Купата на Франция, Бербатов отбелязва общо три гола и прави две асистенции, a oтборът му достига до полуфинал, където отпада от „Гингам“.
Първият си гол в шампионата на Франция, Бербатов отбелязва на 8 март 2014 г. срещу отборът на „Сошо“ в мач от 28-мия кръг на Лига 1. Бербатов започва като титуляр и има голяма заслуга за победата на отбора си с 2:1, като отбелязва попадение в шестата минута на мача и печели наказателен удар в петдесет и четвъртата минута. Наставникът на „Монако“, Клаудио Раниери похвалва българският нападател за играта му: „Димитър бе много добър. Той игра за отбора, представи се добре и отбеляза гол. Много съм доволен от футболистите си“. След силното си представяне, Бербатов е включен в „отбора на кръга“. В следващият 29-ти кръг на Лига 1, Бербатов отново започва като титуляр и отново е с голяма заслуга за победата на „Монако“, този път срещу отбора на „Олимпик Лион“. Българският нападател играе 70 минути, асистира за два гола и отбелязва едно попадение при победата на отбора му с 3:2. Бербатов е включен за втори пореден път в „отбора на кръга“,а френските медии отбелязват приносът на нападателя за играта на отбора му: „Участва във всички или почти във всички хубави неща на терена за Монако. Тормозеше Лион с техниката си и неспирната си активност. Това доведе до крайния резултат – гол и две асистенции. В мач от 34-ия кръг на първенството, Бербатов отбелязва единственото попадение в двубоя за победата на „Монако“ срещу отбора на „Ница“.
В следващия 35-ти кръг от първенството, Бербатов се отличава с два гола и асистенция за победата на неговия отбор с 4:1 над отбора на „Аячо“.В 36-ия кръг, играе 83 минути и бележи за равенството 1:1 срещу отбора на „Гингам“,а попадението му е под № 3000 за „Монако“ в Лига 1. Бербатов е избран за втори пореден път (март и април) за „играч на месеца на Монако“.
Бербатов завършва първият си сезон в „Монако“ с 6 отбелязани попадения и 4 асистенции в изиграни общо 12 мача за първенството (общо 9 гола и 6 асистенции в 15 срещи, с мачовете за Купата на Франция). След успешното си представяне е избран за „играч на френското първенство“ за месец април,а договорът му е удължен с още една година.

2014–2015

Бербатов започва вторият си сезон в „Монако“ като титуляр. В среща от първия кръг на първенството на Франция отборът му е домакин на „Лориaн“. Българският нападател играе цял мач и изработва наказателен удар в 77-та минута, но отборът му губи с 1:2.На 17 август 2014 г. в мач от втория кръг на първенството, Бербатов играе 90 минути и отбелязва единственото попадение за отбора си в 44-та минута, при загубата от „Бордо“ с 4:1. В мач от четвъртия кръг, Бербатов играе 90 мин. и бележи за равенството 1:1 срещу отбора на „Лил“.